
U srijedu, 3. lipnja 2026., Stara gradska vijećnica svoja je vrata otvorila učenicima fakultativnog predmeta ŠiZ (Škola i zajednica). Na svečanom Grand finalu učenici su pokazali kako se znanjem, empatijom i angažmanom mijenja okolina.
Već četvrtu godinu zaredom Agronomska škola Zagreb s ponosom sudjeluje pa su i ove godine naši “ŠiZ-ovci” pred predstavnicima Grada Zagreba i stručnjacima iz Instituta za društvena istraživanja u Zagrebu (IDIZ) predstavili rezultate svog cjelogodišnjeg rada.
U ovogodišnjoj nastavi dvije skupine naših učenika istraživale su ključne aspekte života u zajednici kojoj pripadaju.
Skupina predvođena nastavnicom Danijelom Jurković, proučavajući cvjetne gredice, “Franceke” i solarne klupe po gradu, bavila se ekološkim izazovima, ali i ponudila rješenja koja mogu poboljšati održiviju budućnost te kvalitetu života i izgled Zagreba.
Skupina pod vodstvom nastavnice Sanje Lubine dotaknula se pak važne socijalne teme. Analizirali su razinu sigurnosti u neposrednom školskom susjedstvu i propitivali koliko smo kao građani spremni reagirati i pomoći jedni drugima te predložili postavljanje dodatnih sigurnosnih kamera kako bi se ujednačila neravnomjerna raspodjela videonadzora u Zagrebu.
Predstavljanje u Starogradskoj vijećnici nije bilo samo puko izlaganje rezultata, već i prilika da glas mladih čuju oni koji donose odluke.
Naši učenici, izvrsno vođeni, argumentirano su i s mnogo srca govorili o problemima koje su uočili, ali i o rješenjima koja su osmislili tijekom ove nastavne godine.
Važnost tema kojima su se bavili “ŠiZ-ovci” naše škole prepoznao je i istaknuo na nacionalnoj televiziji Boris Jokić, ravnatelj Instituta za društvena istraživanja, naglasivši važnost povezivanja obrazovnog sustava sa stvarnim potrebama društva.
Ponosni smo na naše učenike i njihove mentorice jer su još jednom pokazali da u našoj školi potičemo razvoj kritičkog mišljenja i aktivno građanstvo te gradimo bolju i sigurniju zajednicu.





